MagyarRomânăEnglish

Főoldal / Diákjainkkal kutattuk /

2018.08.10.

Ruhafesték eltávolítása mesterséges vizes oldatból környezetbarát eljárással

Hallgató: Rápó Eszter, MSc, II. év

Témavezető: dr. Tonk Szende, egyetemi adjunktus

Napjainkban a vízszennyezés egyike a legfontosabb környezeti problémáknak, amely mielőbb megoldást kíván. Az UNICEF és a WHO egyes felmérései szerint minden tíz emberből egy nem jut tiszta vízhez. A festékanyagok nagymértékben befolyásolják a fotoszintetikus aktivitást a vizes környezetben, többségük karcinogén, mutagén, toxikus az élőlényekre nézve. A szintetikus festékanyagokat széles körben alkalmazzák textil- és nyomdaiparban, laboratóriumokban különböző kémiai eljárások során, sőt a felszíni vizek nyomkövetésére is. 2014-ben 1,5 millió tonna színezéket gyártottak világszerte.

Kutatásaink során különböző színezékek (Eriokromfekete T, metilénkék, kongóvörös, malachitzöld, brómfenolkék, Remazol Brilliant Violet-5R) vízből való eltávolítását tanulmányoztuk bioremediációs módszerekkel: fitoremediációval két invazív modellnövény (a vízijácint, Eichhornia crassipes (Martius) Solms és a vízi rucaöröm, Salvinia natans (Linnaeus) Allioni) segítségével, illetve adszorpcióval statikus körülmények között tyúktojáshéj (Gallus Gallus domesticus) segítségével három formában (kezeletlen-különböző szemcseméretű, kalcinált és alginát gyöngybe ágyazott). A bioremediáció jellemzése céljából különböző analitikai vizsgálatokat végeztünk (EDX, SEM, FTIR, Raman spektroszkópia), meghatároztuk az optimális kísérleti paramétereket (kísérleti úton és neurális hálózat modellel), továbbá ökotoxikológiai vizsgálatokat végeztünk, kerestük a vízinövények toxikus stresszhatásokra adott válaszát (a színezék koncentrációjának időbeni változása, a megkötés mechanizmusa, a fotoszintetikus pigmentek változása, EDX, SEM, stresszprotein), és a színezékek fotolitikus bomlását és fotokatalitikus bontását is tanulmányoztuk.

Eredményeink igazolják, hogy a bioremediációs módszerek alkalmazhatók a színezékek eltávolítására.

Hírek

Budapesti tanulmányúton a harmadéveseink

Február végén (19-24 között) a Környezetettudomány szak harmadéves hallgatói a Makovecz-program keretében Budapestre látogattak. A tanulmányút főszervezője dr. Weiszburg Tamás professzor úr volt.

2 hónapja

 

XIX. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia

Idén április 3-5 között kerül sor az évente megszervezett környezettudományi konferenciára, amleyet a debreceni Atommagkutató Intézettel közösen szervezünk. A konferenciára szeretettel várjuk oktatók, kutatók, egyetemi hallgatók és doktoranduszok jelentkezését.

2 hónapja

 

Összes hír »

Facebook

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Természettudományi és Művészeti Kar, Kolozsvár

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Szak, Kolozsvár

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Jog Szak, Kolozsvár

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Filmművészet, Fotóművészet, Média Szak, Kolozsvár

Professzionális weblapkészítés

© 2011 Környezettudomány Tanszék, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Természettudományi és Művészeti Kar, Kolozsvár

Készítette a Weblap.ro